top of page

Debata z Ministrem Spraw Zagranicznych prof. Jackiem Czaputowiczem

Zaktualizowano: 8 sie 2020

8 stycznia 2020 r, odbyła się dyskusja pt. „Rola młodzieży we wspieraniu pokoju i bezpieczeństwa” zorganizowana przez Euroatlantyckie Koło Naukowe na Uniwersytecie Warszawskim. Całe wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem UNAP i włączało się w obchody 75-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Wydarzenie otworzyło wystąpienie prof. Jacka Czaputowicza - Ministra Spraw Zagranicznych RP. W rolę panelistów i panelistek wcielili się również:


- Maria Andrzejewska - Dyrektora Centrum UNEP/GRID-Warszawa

- Patrycja Grzebyk, adiunkta w Katedrze Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego WNPiSM UW, specjalistka w zakresie międzynarodowego prawa karnego i prawa konfliktów zbrojnych oraz pomocy humanitarnej; 

- Jerzy Maria Nowak, prof. Akademii Vistula, były Ambasador RP przy Biurze ONZ w Wiedniu, członek i były Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego;  

- Agnieszka Wójcik, Młodzieżowa Delegatka RP do ONZ w kadencji 2019-2020

- Krzysztof Kotela-Cios, Członek Stowarzyszenia UNAP, moderator dyskusji


Dyskusja dotyczyła wyzwań związanych z zaangażowaniem młodzieży w dialog na temat pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Podkreśliliśmy również znaczenie pokoju w kontekście 17 celów zrównoważonego rozwoju. Paneliści debatowali nad możliwymi metodami wdrożenia rezolucji ONZ nr 2250 w sprawie młodzieży, pokoju i bezpieczeństwa (2015), która wzywa państwa „do rozważenia sposobów zwiększenia reprezentacji młodzieży w procesach decyzyjnych na wszystkich poziomach w lokalnych, krajowych, regionalnych i międzynarodowych instytucjach".

Goście zwrócili uwagę na fakt, że obecne pokolenie młodych ludzi, liczące ponad 1,8 miliarda ludzi na całym świecie, jest zagrożone marginalizacją i wyobcowaniem, jeśli nie otrzymają większych możliwości znaczącego uczestnictwa w procesie decyzyjnym oraz życiu społecznym, politycznym i gospodarczym.


Gratulujemy organizatorom i dziękujemy publiczności za przybycie!


Tekst (EN): Krzysztof Kotela-Cios

fot. Tymon Markowski/MSZ

87 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page