top of page

O Agendzie 2030 i umiejętnościach miękkich podczas konferencji DASCHE project na SGH w Warszawie


"Szkolnictwo wyższe musi stawiać studenta na pierwszym miejscu". 28 lutego Prezes Zrządu UNA Poland wziął był w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i wziął udział w konferencji "Social competences –the new dimension of the traditional mission of higher education” w ramach DASCHE project. Podczas panelu otwierającego z ramienia UNA Poland mówił o tym jak wdrażać #softskills i #Agenda2030 na uczelniach w Polsce. Była to bardzo dobra i merytoryczna dyskusja, poniżej podsumowanie najważniejszych tez.


Uczelnie w Polsce muszą zauważyć że inicjatywy ludzi młodych, projekty proponowane i prowadzone przez studentów poza zajęciami to nie strata czasu lecz elementarna podstawa procesu kształcenia - dlatego też uczelnie, wykładowcy i władze jednostek edukacyjnych muszą zacząć w sposób realny i konkretny wspierać takie inicjatywy a nie robić wszystko by utrudniać tę działalność.

Tylko w taki sposób uda się odejść od obecnego modelu nauczania do takiego, który wyposaża przyszłych absolwentów nie tylko w wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim przygotowuje młodych ludzi w sposób praktyczny do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Tutaj pojawia się ogromna rola umiejętności miękkich, tzw. soft skills - komunikacja międzykulturowa, praca w zespole, aktywne słuchanie czy zdolności negocjacyjne. Ponadto, czas najwyższy wprowadzić do codzienności kierunki interdyscyplinarne, łączące różne dziedziny w jedność tak aby absolwent nie miał 'tunelowej' wiedzy ale aby mógł po studiach licencjackich zdecydować jaka specjalizacja (w ramach studiów magisterki) jego/ją najbardziej interesuje. Najlepszym wzorem tutaj są uczelnie 🇳🇱🇩🇰🇸🇪, gdzie problem based learning oraz kierunki łączące różne zagadnienia i wydziały, to podstawa. Właśnie w taki sposób, uda nam się wprowadzić #Agenda2030 do codzienności na uczelniach wyższych.


Dziękujemy UNIC Warsaw za zaproszenie do panelu i za bardzo owocną dyskusję.

33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page