Prawa człowieka:
Aktywny obywatel
„Prawa Człowieka: Aktywny Obywatel" to program, który ma na celu szerzenie wiedzy na temat działalności Organizacji Narodów Zjednoczonych w zakresie ochrony praw człowieka. Wolność, równość, poszanowanie godności, rządy prawa to podstawowe dyrektywy związane z rozwojem praw człowieka. Kierowanie się tymi wartościami zapewni ochronę i kultywację sprawiedliwego traktowania należnego każdemu człowiekowi. Podstawowe prawa i wolności człowieka zawarte są w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która stanowi główny fundament naszego programu.
Realizacja założeń statutowych programu zakłada edukację młodzieży w zakresie wyżej wymienionych wartości i praw z nią związanych m.in. prawo do nauki; prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; równouprawnienie mężczyzn i kobiet. Środkami do realizacji celów są działania takie jak organizacja wykładów, programów tematycznych oraz aktywność w mediach społecznościowych.
Kontakt: prawaczlowieka@unapoland.org
Podcast - inicjatywy społeczne
W Polsce działa około 100 tysięcy stowarzyszeń i fundacji. Zespół ,,Prawa człowieka - Aktywny obywatel" działający pod egidą United Nations Association Poland, postanowił przybliżyć szerszemu gremium działania, niektórych z nich.
Serdecznie zapraszamy do słuchania naszych podcastów.
Nowy odcinek będzie publikowany co dwa tygodnie w czwartek!


Kampania #DeklaracjaNaszychPraw
Projekt ma on na celu popularyzację oraz pomoc w zrozumieniu praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, czyli międzynarodowego dokumentu uchwalonego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 217/III A w dniu 10 grudnia 1948 roku w Paryżu. W naszej publikacji skupiamy się na poszczególnych artykułach oraz staramy się przedstawić je czytelnikom w przystępny sposób, opierając się na przykładach zarówno z Polski, jak i z całego świata. Mamy nadzieję, że publikacja będzie pomocnym źródłem dla każdego, kto chciałby pogłębić swoją wiedzę z zakresu praw człowieka.

Kampania
#Skradzione Zabawki
W 2019 r. obchodziliśmy 30 rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o prawach dziecka, której Polska była inicjatorem. Wiele dobrego przez ten czas się wydarzyło a sytuacja dzieci na świecie ulega poprawie. m.in dzięki wysiłkom takich organizacji jak UNICEF. Nie znaczy to jednak, że udało się rozwiązać wszystkie problemy - kwestie takie jak 'child labour', 'child marriage', wykluczenie społeczne, życie w skrajnym ubóstwie czy brak dostępu do edukacji nadal dotykają miliony dzieci na świecie; niezależnie od kontynentu.
UNA Poland zorganizowała kampanię informacyjną 'Skradzione Zabawki', której celem było przybliżenie tej jakże skomplikowanej problematyki i pokazanie, że jeszcze wiele jest do zrobienia w kwestiach związanych z prawami dzieci.