top of page

UNA Poland zaproszona na Forum Liderów Zrównoważonego Rozwoju

Zaktualizowano: 26 mar 2020

W dniach 31.05-01.06. 2019 r. zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w Sustinablity Leaders’ Forum, organizatorem którego było Visegrad for Sustainability (V4SDG) w Warszawie. Podczas panelu “SDG8: The Future of Work: How to Make Technological Change Work for the People ?" Prezes Zarządu UNA Poland powiedział między innymi, że “postęp technologiczny powinien iść w parze z dobrobytem społecznym  - musimy odejść od scenariusza ‘zwycięzca bierze wszystko’. Technologia i postęp dziedzinie AI powinny przyczyniać się do zmniejszania nierówności społeczno-ekonomicznych - nie do ich pogłębiania”.Uczestniczki i uczestnicy panelu  zgodzili się, że postęp w dziedzinie technologii, czy sztucznej inteligencji znacząco wpływa na rozwój ekonomiczny na świecie, a co za tym idzie - również na rynek pracy. Jednak postęp technologiczny - jak zauważono - to nie tylko większa wydajność, produktywność, czy efektywność - niestety niesie on również ze sobą pogłębiające się nierówności społeczne, co w dzisiejszym zglobalizowanym świecie jest szczególnie zauważalne w krajach gorzej rozwiniętych pod względem ekonomicznym, w krajach które w konsekwencji nie mają możliwości czerpania korzyści z rozwoju technologicznego.

Kolejną kwestią, na którą zwrócono uwagę była ogromna rola edukacji, szerzenia tzw ‘soft skills’, jak również wspierania przedsiębiorczości społecznej w zwalczaniu wcześniej wspomnianych nierówności.W debacie oprócz przedstawiciela UNA Poland wzięły udział: Barbara Sztokfisz, Research Fellow, Instytut Kościuszki, Małgorzata Skorupa, Manager ds. Marketingu w Startup Hub Poland i Van Anh Dam – Współzałożycielka, Kids Code Fun. Moderatorką panelu była Bohumila Klajblová z V4SDG.


W drugiej połowie dnia Katarzyna Smętek, Koordynatorka Programu Polska w ONZ i Adam Dziedzic, Prezes Zarządu, poprowadzili warsztaty “SDG7, Cleantech Entrepreneurship: Fighting Climate Change with Startups”. Po krótkim wstępie, uczestnicy zostali poproszeni o uporządkowanie na przygotowanej osi czasu dat odkrywania oraz przemysłowego wykorzystywania konkretnych źródeł energii, jak również dat najważniejszych porozumień klimatycznych chroniących środowisko naturalne i przede wszystkim zapewniających czystą energię.
Następnie przeszliśmy do głównego zadania warsztatu - debaty tematycznej.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy - każdej  została przydzielona jedna z poniższych tez “Ensuring access to affordable, reliable, sustainable and modern energy for all is possible - developed countries can be an example to follow for developing countries in energy sector and all of the solutions implemented there can be transformed to any country” oraz “Ensuring access to affordable, reliable, sustainable and modern energy for all  is impossible - there are too huge political, economic and social disparities present making it impossible to provide access to modern energy for all all over the world”. Debata szybko przekształciła się w interesującą, dynamiczną oraz niezwykle żywą wymianę poglądów i argumentów, gdzie uczestnicy starali się przekonać drugą stronę do swoich racji.
Podsumowując, warsztaty oraz debata w której wzięliśmy udział okazały się być ogromnym sukcesem, podobnie jak całe dwudniowe wydarzenie. Dziękujemy V4SDG, a w szczególności Agacie Krząstek - Country Team Lead Poland w V4SDG i Młodzieżowa Delegatka RP do ONZ kadencji 2018-2019 - za zaproszenie oraz za świetną organizację całej konferencji.


Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!


fot. Mark Bencze

55 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page