top of page

Spotkanie członkiń i członków UNAP z UNHCR Polska

We wtorek 23 marca odbyło się interaktywne spotkanie „Kryzys uchodźczy w dobie pandemii” z reprezentantami polskiego Przedstawicielstwa UNHCR–Agencji ONZ ds. Uchodźców: Panem Rafałem Kostrzyńskim–Rzecznikiem UNHCR Polska i Panią Marią Pamułą–prawniczką i specjalistką ds. ochrony prawnej uchodźców w UNHCR Polska.

W trakcie spotkania wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami rozmawialiśmy o działalności i misji UNHCR Polska, pomocy udzielanej osobom poszukującym ochrony międzynarodowej w Polsce i o różnych przykładach udanej integracji uchodźców i uchodźczyń w Polsce. Dyskutowaliśmy też o współczesnych wyzwaniach związanych z kryzysem uchodźczym, zwłaszcza w dobie pandemii. Lata 2015–2016 były okresem wzmożonej debaty na temat uchodźców w całej Europie z uwagi na kryzys migracyjny. Dziś o uchodźcach i kryzysie migracyjnym mówi się w Polsce znacznie mniej, jednak sytuacja uchodźców na całym świecie pozostaje niezwykle dramatyczna i to właśnie uchodźców najbardziej dotknęła trwająca pandemia COVID-19, m.in. ze względu na tragiczną sytuację sanitarną

w obozach uchodźczych. Poruszyliśmy też zagadnienie roli mediów w kształtowaniu obrazu migrantów i uchodźców w polskim społeczeństwie oraz metod, dzięki którym można walczyć z fake newsami na temat uchodźców w czasach dezinformacji.

Punktem wyjścia do dyskusji na temat dezinformacji na temat uchodźców był sondaż przeprowadzony niedawno przez Kantar na zlecenie UNHCR Polska, z którego wynika, że 77 % Polaków uważa, że Polska powinna solidarnie wspierać tych, którzy uciekają z powodu konfliktów zbrojnych i prześladowań, a 93 % deklaruje gotowość do doraźnej pomocy, gdyby była taka potrzeba. Jak czytamy na stronie UNHCR Polska: „Te wyniki są podobne do rezultatów niemal identycznego sondażu, który UNHCR przeprowadził w 2013 roku. To oznacza, że kryzys humanitarny, który dotknął Europę na przełomie lat 2015/2016, zasadniczo nie zmienił postaw społecznych w Polsce. To może wydawać się zaskakujące, ale staje się bardziej zrozumiałe, gdy weźmie się pod uwagę dwie rzeczy: po pierwsze – pytaliśmy o uchodźców, obierając to słowo z negatywnych konotacji; po drugie – gdy opadają złe emocje, włącza się empatia.”


Spotkanie moderowała koordynatorka Programu „ONZ dla Młodych” Agnieszka Wójcik.


Chcesz brać udział w podobnych spotkaniach? Dołącz do nas już teraz - wypełnij deklarację członkowską!

88 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page