top of page

Relacja z debaty: Parlament Europejski - jak bardzo europejski?

Na początku czerwca br. przedstawiciele UNA Poland wzięli udział w debacie poświęconej analizie wyników niedawnych wyborów do Parlamentu Europejskiego.


Jak napisali organizatorzy wydarzenia, European Council on Foreign Relations Warsaw i Fundacja im. Heinricha Bölla, "Tegorocznej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego towarzyszyło wiele emocji i niepewności. Eurosceptycy mogą znacząco zwiększyć swój stan posiadania, a to z kolei zmusi dwie największe frakcje - EPP i S&D - do budowy nowych, szerszych proeuropejskich koalicji. W wyborach wzięła udział Wielka Brytania, która de facto od wielu miesięcy jest już jedną nogą poza wspólnotą. W wielu krajach, jak w Polsce, wybory europejskie stały się testem rozkładu sił politycznych i nastrojów społecznych przed nadchodzącymi wyborami narodowymi".


Susi Dennison, dyrektorka programu European Power w ECFR zwróciła uwagę iż ostatnie wybory pokazały że europejski elektorat jest podzielony i niestabilny. Przypomniała również o nowej, historycznej sytuacji gdzie EPP i Progressives nie stanowią już większości w parlamencie. Ciekawym spostrzeżeniem było to że migracja i bezpieczeństwo są postrzegane jako główne zagrożenie ze strony partii eurosceptycznych zaś partie pro-europejskie wskazują głównie na kryzys ekonomiczny czy narastający nacjonalizm.Publicysta i założyciel Polityka Insight, Wawrzyniec Smoczyński zwrócił zaś uwagę że zaobserwowana wysoka frekwencja jest triumfem demokracji. Postawił również tezę że jest więcej strachu niż nadziei wśród głosujących, a kampania w Polsce nie koncentrowała się na sprawach europejskich lecz na sprawach wewnętrznych. Przypomniał również że obecnie żyjemy w czasach, kiedy największym sukcesem jest utrzymanie status quo, więc nie stanie się ono gorsze niż jest


Ewa Sufin-Jacquemart, kandydatka partii Zielonych do PE w ostatnich wyborach wspomniała że dobre, wysokie wyniki kandydatek i kandydatów partii Zielonych w Europie są efektem wzrostu świadomości klimatycznej wśród mieszkańców. Wspomniała również że Polska obecnie dogania resztę Europy w tej dziedzinie. Ponadto, przekonywała że upadek Unii Europejskiej nie nastąpi w ciągu najbliższych lat ale Unia Europejska musi dużo zrobić by być bliżej swoich obywateli - jest to w jej własnym interesie.Deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji Michał Boni wspomniał że "nie ma wolności bez równości-potrzebna jest odwaga". Na pytanie odnośnie rozwoju technologicznego i jego wpływu na nierówności społeczno-ekonomiczne, pan Poseł odpowiedział że są trzy ważne kwestie w tej dziedzinie nad którymi trzeba się pochylić i zastanowić - 1) dostęp do dobrej Internetu 2) edukacja na temat technologii dla wszystkich grup społecznych i wiekowych a w szczególności rozwijanie umiejętności i kompetencji by nauczyć się jak żyć ze światem zdominowanym przez technologię 3) wymiar etyczny.


Była to bardzo żywa, ciekawa i przede wszystkim merytoryczna dyskusja, która odbywała się w rewelacyjnej atmosferze. Bardzo cieszyła możliwość zadawania pytań przez publiczność i konkretnie udzielane odpowiedzi przez panelistki i panelistów.

fot. ECFR Warsaw

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page