top of page

Publikacja "Sztuka dyplomacji - dyplomacja przez sztukę"

Zaktualizowano: 13 lip 2021


Dyplomacja przez sztukę final
.pdf
Pobierz PDF • 26.43MB

10 lipca 2021 roku podczas uroczystości związanych z 10-leciem UNAPu, swoją premierę miała również najnowsza publikacja "Sztuka dyplomacji - dyplomacja przez sztukę", która została przygotowana przez członkinie i członków zespołu projektowego "Polska 3D: Debata, Dyplomacja, Dialog". Poniżej prezentujemy wstęp do publikacji i zachęcamy do pobrania pełnego pliku, klikając w link powyżej!

Świat dyplomacji może kojarzyć się w pierwszej chwili przede wszystkim z oficjalnymi spotkaniami, protokołem i uczestnictwem wąskiego grona reprezentantów. Taki obraz w nieunikniony sposób wiąże się z poczuciem dystansu. Tymczasem, dyplomacja jest konstruktem zbyt złożonym, by rozpatrywać go tylko w jednowymiarowym ujęciu. I choć może to zabrzmieć jak uniwersalne hasło promujące idee – dyplomacja naprawdę jest bliżej nas, niż może się to wydawać.


Czy obraz, piosenka lub projekt architektoniczny mogą nieść przekaz dyplomatyczny, podobnie jak oficjalne przemówienia lub międzynarodowe konwencje? Z całą pewnością! Pieśni wychwalające poszczególnych władców mają historię co najmniej tak długą, jak same negocjacje między przywódcami. Co więcej, w momentach, gdy negocjacje nie były możliwe, emocje społeczne często znajdowały ujście przede wszystkim w kulturze i sztuce. O tym, jak ważna jest rola instytucji kultury oraz tworzących je artystów, przypomniała całemu światu pandemia koronawirusa. Transmisje z koncertów i spektakli biły rekordy popularności, przebywający w izolacji jednoczyli się śpiewając wspólnie przez otwarte okna, a na ścianach budynków mieszkalnych wyświetlano filmy, które można było oglądać z balkonów. Ludzka potrzeba poszukiwania piękna, a także siła kultury i form artystycznych ujawniły się z całą mocą. Warto wykorzystać te obserwacje do pielęgnowania roli sztuki w relacjach społecznych, także na poziomie międzynarodowym i politycznym.


Przybliżanie zagadnień związanych z dyplomacją oraz promowanie aktywnego uczestnictwa społeczeństw w kształtowaniu rzeczywistości to jedne z celów programu Polska 3D: Debata, Dyplomacja, Dialog, którego członkinie i członkowie współtworzyli niniejszą publikację. Wielowymiarowe postrzeganie dyplomacji zwiększa liczbę możliwych form zaangażowania, tym samym wzmacniając świadomość i aktywność społeczeństwa obywatelskiego. A świadome i aktywne społeczeństwo obywatelskie to społeczeństwo, którego głos trudno zignorować.


Zatem czytajmy, słuchajmy, twórzmy – sztuka i kultura są pięknymi nośnikami wartości, również tych dyplomatycznych.


Martyna Krzysztofińska

Koordynatorka Programu

Polska 3D: Debata, Dyplomacja, Dialog

United Nations Association Poland

565 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page