top of page

Pomoc dla Ukrainy - działania UNAP

Od początku brutalnej, nieuzasadnionej i bestialskiej wojny wywołanej przez Federację Rosyjską, zaangażowaliśmy się w aktywną pomoc Ukrainie.


Wyprawki szkolne dla kilku tysięcy dzieci z Ukrainy, wsparcie medyczne, zakwaterowanie i transport

Dzięki wspólnym wysiłkom i grupie zadaniowej powołanej z UNA Kanada oraz współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi wyposażyliśmy kilka tysięcy dzieci, które uciekły z Ukrainy w podstawowe przybory szkolne i pakiety startowe - plecaki, zeszyty, piórniki, bloki techniczne, elementarze, długopisy itp. Wyprawki trafiły do Poznania, Legnicy, Zamościa, Świdnicy czy Ełku. Wartość pakietów przekroczyła 100 tys. złotych.

Przygotowaliśmy również kilkanaście paczek z artykułami medycznymi z ponad 1500 opatrunkami na rany, kilkoma tysiącami gazików nasączonych alkoholem, blisko 100 kocami termicznymi i 100 zestawami rękawic medycznych i chirurgicznych - zostały one wysłane prosto na Ukrainę przez Polski Czerwony Krzyż.


Ponadto, od początku wojny koordynujemy działania mające na celu skontaktowanie ze sobą osób potrzebujących i oferujących transport/nocleg. Do tej pory byliśmy w stanie dzięki współpracy z UNA Kanada zapewnić krótkoterminowe zakwaterowanie kilkudziesięciu rodzinom w Warszawie, Krakowie czy Lublinie.

Wizyta na granicy oraz szczyt ze światowymi Stowarzyszeniami ONZ zwołany przez UNAP

26 lutego odbył się nadzwyczajny szczyt Stowarzyszeń ONZ, w którym udział wzięli przedstawiciele naszych analogicznych organizacji z USA, Kanady, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Sudanu Południowego, Węgier, Holandii, Finlandii, Szwecji, Islandii, Norwegii, Albanii, Bułgarii oraz Gruzji.

Z inicjatywy UNAP-u przyjęliśmy stanowisko, które załączamy poniżej. Zależało nam, by skupić się w nim na kwestii pomocy humanitarnej - prezes zarządu UNA Poland wezwał zebranych do przeznaczenia 10% budżetu każdego Stowarzyszenia na pomoc humanitarną. Spotkanie odbyło się hybrydowo, dzięki uprzejmości i współpracy z Michałem Siemieńcem, szefem Rady Kół Naukowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Szczyt był kolejnym naszym działaniem w związku z wojną w Ukrainie - byliśmy w punktach recepcyjnych i granicy w Korczowie i Medyce, gdzie dostarczyliśmy rzeczy pierwszej potrzeby.


Konwój z darami dla Ukrainy z Wielkiej Brytanii

Świat jest mały a ludzka pomoc nie zna granic. 8 marca odebraliśmy konwój 9 vanów, które wypełnione po brzegi darami dla Ukrainy przyjechały prosto z Cornwall. Niesamowita grupa brytyjczyków, którzy się skrzyknęli i wsiedli w samochody by ruszyć do Polski. Stąd wszystkie rzeczy trafiły bezpośrednio do Ukrainy. Spodziewaliśmy się kilku paczek w jednym samochodzie - przyjechała grupa blisko 15 osobowa w konwoju liczącym 9 samochodów. Zaniemówiliśmy.


Posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju na temat pomocy Ukrainie

16 marca prezes zarządu UNAP Adam Dziedzic wziął udział w posiedzeniu

Narodowej Rady Rozwoju - Rady ds. Młodzieży powołanej przez Prezydenta RP. Spotkanie dotyczyło pomocy humanitarnej Ukrainie oraz kwestii dezinformacji w cyberprzestrzeni.

Bardzo się cieszymy, że obecna na spotkaniu Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda dostrzegła rolę organizacji pozarządowych w niesieniu pomocy i podkreśliła, że teraz jest czas na szeroką koordynację działań po to by wypracować długofalowe rozwiązanie. Jest to postulat głoszony przez United Nations Association - Poland od dłuższego czasu.

Podczas posiedzenia prezes zarządu przedstawił przede wszystkim działania UNAP na rzecz Ukrainy oraz zasugerował kroki na nadchodzące tygodnie. W dużym skrócie, podobnie jak inne organizacje pozarządowe, co bardzo mocno wybrzmiało na posiedzeniu - działamy! Pamiętajmy jednak, iż konieczna jest koordynacja działań oraz długofalowa pomoc - to jest maraton a nie sprint


Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Na spotkaniu z prof. Marcinem Wiąckiem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich omówiliśmy obszary wspólnych działań. Rozmawialiśmy przede wszystkim o długofalowym wsparciu uchodźców z Ukrainy, głównie w obszarze asymilacji, integracji oraz edukacji.

Wręczyliśmy również Panu Rzecznikowi dedykowany egzemplarz naszej najnowszej publikacji, #DeklaracjaNaszychPraw, w której szczegółowo, artykuł po artykule, omawiamy Powszechną Deklarację Praw Człowieka oraz przedstawiamy jej wpływ na położenie indywidualnych osób poprzez przybliżenie konkretnych spraw, w których normy Deklaracji znalazły zastosowanie. Rzecznikowi towarzyszyła dyrektorka Zespołu ds. Prezydialnych i Zrównoważonego Rozwoju Anna Grzelak i dyrektorka Centrum Projektów Społecznych Barbara Imiołczyk.

57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page