top of page

Obchody 10-lecia UNAP

W 2021 roku Stowarzyszenie United Nations Association Poland obchodzi dziesiątą rocznicę działalności. Ten czas, a w szczególności ostatnie 3 lata stanowiły dla nas okres wytężonej pracy, której efektem było wiele interesujących imprez, konferencji, dziesiątki tematycznych debat dotyczących stosunków międzynarodowych i funkcjonowania ONZ, projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju, licznych publikacji, warsztatów i innych ważnych wydarzeń. Jako prężnie działające stowarzyszenie, nawiązaliśmy partnerskie relacje z administracją samorządową, rządową, środowiskami akademickimi, biznesowymi oraz innymi organizacjami pozarządowymi.


W uroczystym pikniku z tej okazji, który odbył się 10 lipca 2021 roku w Warszawie udział wzięli nasze członkinie, członkowie oraz partnerzy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Kancelarii Prezydenta, PROM, Młodzieżowej Rady Klimatycznej, RODM Łódź, uczelni Vistula, ISP, College of Europe, PISM i upSkill postaw na umiejętności. Poniżej część przemówienia prezesa Zarządu UNAP, Adama Dziedzica.


-------------------------------------------------


Cofnijmy się kilkadziesiąt lat wstecz bo do lat 50tych, 60tych kiedy to w Polsce powstało Studenckie Stowarzyszenie Przyjaciół ONZ. Tak tak, dzisiaj celebrujemy 10 lecie UNAPu w obecnej formie ale historia działań na rzecz ONZ w Polsce ma blisko 65 lat!


Przejdźmy teraz do XXI wieku, do 2011 roku. To właśnie wtedy z inicjatywy uczniów jednego z warszawskich liceów, powstał Warsaw Model United Nations Association, które później zostało przekształcone w United Nations Association Poland. Wszystko zaczęło się zatem od symulacji obrad ONZ WawMUN, gromadzących kilkaset licealistów i studentów z całej Europy odbywających się na zamku królewskim Warszawie. Natomiast już w 2012 roku, z ramienia UNAP zainicjowany został program Młodzieżowego Delegata RP do ONZ - od tego czasu co roku Polska uczestniczy w tym międzynarodowym programie.


Mocno przyspieszamy i wrzucamy 6 bieg. Mamy rok 2018. Po kilku latach znikomej aktywności UNAP, Stowarzyszenie na nowo zostaje reaktywowane dzięki współpracy obecnego zespołu UNAP z Ośrodkiem Informacji ONZ w Warszawie oraz MSZ. To właśnie od 3 lat UNAP działa w obecnym formacie, prowadząc 5 programów: Agenda 2030 Polska dla Zrównoważonego Rozwoju, Polska 3D: Debata, Dyplomacja, Dialog, Polska w ONZ, Prawa Człowieka: Aktywny Obywatel oraz ONZ dla Młodych. I z tego miejsca również pragnę podziękować mojemu zespołowi - wiem, że czasami praca ze mną nie bywa najłatwiejsza, więc tym bardziej dziękuję za wytrwałość.

W czerwcu 2019 roku do grona naszych partnerów dołączyło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, efektem czego było późniejsze przystąpienie UNAP do grona sygnatariuszy Partnerstwa na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Blisko współpracujemy również z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, efektem czego była organizacja Tygodnia ONZ, czyli cyklu kilku tematycznych debat wysokiego szczebla.


Absolutnym kamieniem milowym była niedawna przeprowadzka na kampus uczelni Vistula dzięki nawiązanej współpracy z Prezesem Nowakiem i Rektorem Konarskim. Bardzo serdecznie Panom dziękujemy za gościnność i tak ciepłe przyjęcie na uczelni. Jestem przekonany, że wszystkie nasze wspólnie planowane przedsięwzięcia okażą się sukcesem. Niezmiernie cieszę się też z powołania Rady Programowej przy UNAP. Dziękuję wszystkim członkiniom i członkom Rady, którzy przyjęli nasze zaproszenie i zgodzili się wejść w skład tego gremium. To dla nas olbrzymi zaszczyt móc czerpać wiedzę od tak wybitnych specjalistek i specjalistów.


Natomiast chciałbym podkreślić, że UNAP to nie tylko spotkania w garniturze, debaty i formalne panele. Przede wszystkim działamy w terenie. Podczas ostatniego dnia środowiska przeprowadziliśmy we Wrocławiu akcję sprzątania świata. Organizujemy również, (szczególnie w ostatnim czasie) akcje i kampanie internetowe - było to m.in. Wydanie biuletynu SDGsDecoded, Kampania DeklaracjaNszychPraw czy akcja z okazji Światowego Dnia Wody.


Ponadto a może przede wszystkim, dzięki fantastycznej współpracy z Wiceprezydentem Legnicy, zorganizowaliśmy 1 w Polsce grę terenową poświęconą celom zrównoważonego rozwoju. To fantastyczne doświadczenie zaowocowało podpisaniem porozumień z kolejnymi miastami i podmiotami - podobne wydarzenia będą w tym roku organizowane w Świdnicy, Poznaniu, Toruniu, Krakowie czy Gdańsku.


W tym miejscu chciałbym się na chwilę zatrzymać i podkreślić jak ważną rolę w naszych działaniach odgrywają samorządy. To właśnie miasta są tym miejscem, gdzie realizacja celów zrównoważonego rozwoju jest absolutnie kluczowa. Miasta zajmują jedynie 3% powierzchni ziemi a są odpowiedzialne za 75% zużycia zasobów. Dlatego też przy bliskiej współpracy z 18 miastami - tymi dużymi i małymi- po ponad roku pracy w styczniu tego roku opublikowaliśmy raport najlepszych praktyk “Zrównoważony rozwój miast w Polsce - od teorii do praktyki”. Raport ten odbił się bardzo szerokim echem czego dowodem jest już ponad 6 tysięcy pobrań z naszej stronie - takie zainteresowanie tematem tym bardziej pokazuje że miasta to odpowiedni kierunek działań.

Zaprezentowane przeze mnie działania to jedynie mały ułamek, tego co w ostatnim czasie udało się zrobić i osiągnąć - bez Was, przyjaciół i partnerów byłoby to niemożliwe.


A jakie mamy plany na najbliższą przyszłość? To między innymi organizacja UN Week we współpracy z UN Global Compact Network Poland i rodziną ONZ w Polsce. W tym miejscu chciałbym podziękować Kamilowi Wyszkowskiemu za zaufanie, jakim nas obdarzył oraz realne wsparcie, chociażby przy zbliżającym się konkursie dotyczącym różnorodności kulturowej, którego wyniki będziemy ogłaszać w październiku wspólnie z UNGC. Wspomniane już wcześniej przeze mnie gry miejskie to kolejna podstawa naszych przyszłych działań. Kontynuujemy też działania w sferze publikacji - dzisiaj jest premiera opracowania “dyplomacja przez sztukę, sztuka dyplomacji” a już we wrześniu światło dzienne ujrzy raport “Polska w ONZ” - opracowanie nad którym pracujemy od przeszło pół roku.


Jednym słowem, w dużym skrócie, pandemia czy nie, działamy dalej, realizując projekty wspierające i upowszechniające wiedzę na temat (ONZ) i roli Polski w tej organizacji, skupiając się przede wszystkim na zagadnieniach praw człowieka, zrównoważonego rozwoju, dyplomacji, edukacji i aktywności obywatelskiej. I do tej drogi serdecznie Państwa zapraszam.


112 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page