top of page

Jakie jest prawdziwe życie algierskich kobiet?

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem autorstwa Aua Hadil Bouslah - 19 letniej obywatelki Algierii, z którą rozmawiała Karolina Tulik - Koordynatorka Programu ONZ dla Młodych w UNA Poland.

Mam na imię Aya Hadil Bouslah, mam 19 lat, pochodzę z Algerii i jestem studentką stomatologii. Naruszenie praw kobiet jest obecnie jednym z najczęstszych problemów, a my to dostrzegamy, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla wszystkich kobiet. Chciałabym więc jako Arabka z Algierii wskazać moją społeczność jako przykład tego problemu, aby świat mógł dowiedzieć się więcej o tym, jak Algierskie kobiety naprawdę żyją.


Typowa Algierka cierpi na wiele problemów, między innymi:


⁃ nierówność płci

⁃ molestowanie seksualne

⁃ uprzedmiotowienie kobiet

⁃ dotykająca ją przemo


Każde te utrapienie odbiera „nam, kobietom” wolność. Moim zdaniem przemoc na tle płciowym jest największym problemem w społeczności algierskiej i możemy zdefiniować to jako źródło problemu każdej kobiety w społeczeństwie. Ponieważ każdy problem dotykający kobiet, zwłaszcza algierskich, bezpośrednio wiąże się z przemocą.


Przemoc ze względu na płeć dotyka każdą arabską i algierską kobietę bez możliwości dla nich do obrony ich praw i to tylko dlatego, że przemoc ze względu na płeć jest uzasadniona przepisami politycznymi oraz religijnymi. To sprawia, że kobiety stają się więźniarkami, aby nie łamać prawa i żyć w „rodzaju” pokoju.


Przyczyna przemocy uwarunkowanej płcią wynika z bardzo starej historii regionu, w którym przebywające dziewczynki chowane były żywcem tylko ze względu na płeć. Wszystko to pochodziło z toksycznej mentalności męskości, która już na zawsze nie została zmieniona. Kobiety próbowały odzyskać swoje prawa przez ostatnie dziesięciolecia, ale niestety wszystkie dzieliły ten sam, okrutny los, bowiem zostawały one zabite lub zgwałcone. Było to zwłaszcza widoczne po czarnej dekadzie w Algierii, czyli wojnie domowej między religijnymi terrorystami a rządem w latach 1990–2000. Konsekwencjami tej wojny domowej było pranie mózgu społeczności algierskiej, które dążyło do tego aby ludzie byli zawsze przeciwko emancypacji kobiet i rościli sobie prawo do zrobienia z żeńskiej części społeczności swoich niewolników.


Doba mediów społecznościowych pozwoliła algierskim kobietom na znalezienie bezpiecznego miejsca, w którym po raz pierwszy mogły zabrać głos, podnieść świadomość i walczyć o swoje prawa. Społeczeństwo, a zwłaszcza młodzież, ma o wiele większą świadomość praw kobiet i stara się przekonać społeczność, aby zmieniała się na lepsza. Ponadto liczba kobiet, które pracują na wysokich stanowiskach w rządzie, w organach ścigania i wymiarze sprawiedliwości stale rośnie, co oznacza, że już otrzymały nasze wsparcie. Wszystko to jest wskazówką, że w końcu ,,idziemy" w dobrym kierunku, który w przyszłości pozwoli na urzeczywistnienie praw człowieka i kobiet w Algierii. Widzę też, że idealnym rozwiązaniem jest edukowanie nowych pokoleń na temat praw człowieka i pozwalanie im na rozwijanie umiejętności przywódczych, aby mieć ludzi, którzy uczynią przyszłą Algierię lepszą i zmienią przepisy prawne na takie, które szanują człowieka bez różnicy ze względu na religię, płeć czy poglądy polityczne.


Pomimo znaczącego wzrostu świadomości w Algierii, kobiety nadal cierpią z powodu przemocy uwarunkowanej płcią. I pokładamy całą nadzieję w dzisiejszej młodzieży, którą jesteś ty, ja i my wszyscy. Ponieważ tak po prostu „JESTEŚMY ZMIANĄ”.

4825 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page