top of page

Generacja Zmian - Młodzież dla Młodzieży!

UNAP od dawna wspiera aktywność młodzieżową w Polsce. W związku z tym z przyjemnością objęliśmy patronatem inicjatywę Generacja Zmian, która powstała w ramach ogólnopolskiego programu Zwolnieni z Teorii! O działalności grupy oraz o problemach organizacji młodzieżowych w Polsce rozmawialiśmy z jedną z inicjatorek kampanii. Zapraszamy do lektury!Tomasz Biernacki, UNAP: Co skłoniło Was do rozpoczęcia tej inicjatywy?


Katarzyna Kubik, GZ: Zastanawialiśmy się, czego sami potrzebujemy jako młodzi ludzie, którzy chcą jak najpełniej wykorzystywać swój potencjał, i doszliśmy do wniosku, że baza wiedzy nt. takich inicjatyw i możliwości są czymś, z czego sami chcielibyśmy skorzystać. Każdy z nas zaczynał angażować się społecznie w innym czasie, ale zwykle był to skutek jakiejś inspirującej rozmowy czy czegoś, o czym dowiedzieliśmy się w szkole - raczej nie szukaliśmy samodzielnie, bo nie wiedzieliśmy jak i gdzie. Poza tym, pomiędzy impulsem do podjęcia jakiegoś działania a wprowadzeniem tej myśli w życie mija często dużo czasu i łatwo się zniechęcić, dlatego chcielibyśmy tworzyć bazę wiedzy, z której można korzystać w dowolnym momencie i która oferuje naprawdę dużą bazę możliwości.

Inną przyczyną było podejście naszych rówieśników do działalności społecznej. Wiele osób myśli, że jedyną płynącą z niej korzyścią są dodatkowe punkty w rekrutacji czy ciekawy element CV i chcemy pokazywać, że, faktycznie, z działania można wyciągać wiele osobistych korzyści i nabywać mnóstwo umiejętności, ale motywacja osób, które robią niesamowite rzeczy, zwykle opiera się na tym, że w ten sposób zyskują realny wpływ na swoje lokalne społeczności i ich głos staje się słyszalny. Warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy, bo tylko w ten sposób będziemy mogli podjąć świadomą decyzję o tym, w co się zaangażować, i osiągać swoje cele.


Tomasz Biernacki, UNAP: Co dokładnie składa się na aktywność "Generacji Zmian"?


Katarzyna Kubik, GZ: Piszemy artykuły na stronę, robimy też filmy i podcasty. Staramy się nawiązywać współprace z organizacjami i stowarzyszeniami; zdobyliśmy na przykład patronaty Stowarzyszenia Demokracja w Praktyce, Fundacji Sempre a Frente, European Youth Parliament, Centrum Praw Kobiet, Europe4Youth czy Fundacji Edukacyjnej Nausika. Zajmujemy się też social mediami i próbujemy swoich sił z fundraisingiem. Znajdziecie nas nie tylko na stronie, ale też na naszym kanale i Facebooku. Zachęcamy też do zapoznania się z naszą zbiórką.

Tomasz Biernacki, UNAP: Jakie są największe problemy stojące przed młodymi Polakami i Polkami, którzy chcą angażować się w inicjatywy społeczno-obywatelskie?


Katarzyna Kubik, GZ: Często spotykają się oni z podejściem "Nie warto, niczego nie zmienisz, nie warto próbować". Zarówno szkoła, jak i rodzina często ma nieco sceptyczne podejścia do robienia czegoś więcej, angażowania się, wychodzenia przed szereg - to zawsze w pewien sposób wystawia nas na krytykę, przestajemy być jednakowymi elementami systemu, zaczynamy głośno mówić o tym, co myślimy, co często spotyka się ze zdziwieniem. Często jest to bardziej życzliwe zaskoczenie ("Wow, masz na to czas? Ale super!"), ale zdarzają się też nieco ekstremalne przypadki, kiedy szkoły starają się uciszać uczniów o odmiennych poglądach, stara się zabrać im głos, pozbyć się tego problemu. Zwykle natomiast sytuacja wygląda o wiele bardziej sympatycznie i często nauczyciele czy rodzina nie tylko wykazują się zrozumieniem, ale wręcz wspomagają nas w naszych działaniach.

Tomasz Biernacki, UNAP: Jak na to zaradzić?


Katarzyna Kubik, GZ: Raczej nie ma łatwej recepty, ale zdecydowanie polecamy komunikowanie swoich potrzeb i przekonań w sposób kulturalny. Aktywizm nie polega tylko na krzyczeniu, ale też na (naszym zdaniem: przede wszystkim!) słuchaniu, bo tylko w ten sposób możemy zrozumieć i realnie odpowiadać na potrzeby innych ludzi. Łatwo zamknąć się w bańce informacyjnej ludzi podzielających konkretne poglądy i reagować agresją na inne opinie, ale kompletnie nie o to chodzi w polityce młodzieżowej i zdecydowanie nie na tym polega bycie świadomym obywatelem/obywatelką. Warto też szukać formy działania społecznego, w której naprawdę czujemy się dobrze - dla jednych będą to strajki, dla innych edukowanie innych czy udział w konferencjach - i ta decyzja powinna być świadoma, żeby nie zniechęcić się po dwóch tygodniach. Zdecydowanie polecamy też angażowanie się w inicjatywy, w które naprawdę wierzymy - w przeciwnym razie o motywację będzie o wiele trudniej.


---------------------

Podsumowując, jak piszą organizatorzy, projekt Generacja Zmian składa się z kampanii na social mediach oraz strony internetowej z artykułami podzielonymi na główne kategorie takie jak polityka młodzieżowa, aktywizm klimatyczny, wolontariat i harcerstwo, sztuka, kultura i debaty oksfordzkie. Na stronie prezentujemy opisy lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych inicjatyw, w które może angażować się młodzież w wieku licealnym i artykuły przedstawiające historie konkretnych aktywistów i aktywistek w naszym wieku, którzy podejmują realne działanie - piszą organizatorzy kampanii.


Gratulujemy świetnej i potrzebnej inicjatywy - zachęcamy wszystkich do zapoznania się z aktywnością Generacja Zmian!

86 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page