top of page

Dzień Praw Człowieka - 75 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

W dniu 8 grudnia odbyła się nasza konferencja z okazji Dnia Praw Człowieka i 75. rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.


Wydarzenie, współorganizowane przez UNAP z Koło Naukowe Praw Człowieka i Kryzysów Humanitarnych UW objęło trzy panele dyskusyjne, w ramach których rozmawialiśmy z zaproszonym gronem eksperckim o:


  • historii kształtowania się systemu ochrony praw człowieka ONZ oraz o relacji Rady Bezpieczeństwa ONZ do kwestii prawnoczłowieczych i Rady Praw Człowieka;

  • współczesnych wyzwaniach w ochronie praw człowieka, wśród których wyróżniliśmy między innymi kryzys klimatyczny, dyskryminację i kryzys bezdomności, jak również o działaniach podejmowanych przez zaproszone organizacje oraz MSZ w odpowiedzi na te wyzwania;

  • zaangażowaniu młodzieżowego środowiska aktywistycznego w ochronę praw człowieka, o tym jak ważne jest przeciwdziałanie wypaleniu aktywistycznemu oraz wsparcie finansowe organizacji pozarządowych.

Dziękujemy wszystkim panelistom i panelistkom za przyjęcie zaproszenia i podzielenie się swoją wiedzą oraz doświadczeniem:


dr hab. Agnieszka Bieńczyk-Missala, dr hab. Patrycja Grzebyk, prof. Roman Kuźniar - Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, prof. Roman Wieruszewski - Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, r. pr. Karolina Kędziora - Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, dr Piotr Mikołajczyk - UNEP/GRID-Warszawa, dr Adam Ploszka - Amnesty International Polska, Bogna Ruminowicz - Departament Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Emir Chahed - Zwolnieni z Teorii, Bartosz Tarnowski - Fundacja Nowy Głos.



Opiekunką merytoryczną wydarzenia była dr hab. Agnieszka Bieńczyk-Missala, członkini Rady Programowej UNAP. Wydarzenie koordynowała i prowadziła Martyna Krzysztofińska, prezeska zarządu UNAP.



fot. Piotr Molęcki

25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page