top of page

Członkini UNAP w Abu Dhabi na konferencji poświęconej zmianom klimatycznym

Zaktualizowano: 26 mar 2020

W dniach 30 czerwca i 1 lipca 2019 r. Katarzyna Smętek uczestniczyła w konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - Abu Dhabi Climate Meeting. Wydarzenie było spotkaniem przygotowawczym do szczytu klimatycznego (Climate Action Summit), zwołanego przez Antonio Guterresa - Sekretarza Generalnego ONZ w celu podjęcia zdecydowanych działań w walce ze zmianami klimatycznymi.

„Nie przyjeżdżajcie z przemówieniem, przyjedźcie z gotowym planem” powiedział Antonio Guterres o szczycie klimatycznym, który odbędzie się we wrześniu 2019 roku w Nowym Jorku, USA. Sekretarz Generalny ONZ zwraca również szczególną uwagę na rolę młodzieży w walce o klimat i środowisko naturalne - „To Wy będziecie żyli w rzeczywistości, którą dzisiaj kreujemy - musicie więc być częścią procesów, w którym podejmuje się najważniejsze decyzje”. Właśnie dlatego ONZ postanowił zorganizować Youth Climate Summit, który odbędzie się 21 września 2019 r. - dwa dni przed rozpoczęciem Climate Action Summit. „Nie bójcie się podejmować odważnych działań, krzyczeć i zwracać naszą uwagę” - zachęcał Antonio Guterres - „pokazuje nam to, że musimy działać natychmiast, bo zmiany klimatyczne są szybsze niż my”.

Podczas Abu Dhabi Climate Meeting wśród 1000 uczestników - światowych przywódców, ministrów, przedstawicieli rządów i organizacji pozarządowych, było również 30 młodych ludzi zaproszonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych i rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu reprezentowania głosu światowej młodzieży na tak ważnym spotkaniu. Wśród nich była koordynatorka sekcji „Polska w ONZ” - Katarzyna Smętek. Uczestniczyła w licznych spotkaniach podczas których zaznaczała, że młodzi ludzie to nie jedynie pomysłodawcy wielu innowacyjnych rozwiązań, które mogą pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi. Przede wszystkim jest to grupa, która zawsze powinna być częścią dyskusji politycznych, w tym tych na wysokim szczeblu, ponieważ są świadomi zagrożeń jakie wiążą się ze zmianami klimatycznymi i jakie konsekwencje mogą one przynieść dla stosunków międzynarodowych, a w rezultacie dla każdego z nas.

Abu Dhabi Climate Meeting sprawił, że Katarzyna Smętek miała okazję porozmawiać z Patricia Espinosą - Sekretarz Wykonawczą Ramowej Konwencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu oraz Luisem Alfonso de Alba - Specjalnym Wysłannikiem Sekretarza Generalnego ONZ do spraw szczytu klimatycznego 2019 na temat wyzwań stawianym zarówno politykom, jak i społeczeństwu w związku z następującymi zmianami klimatycznymi. Nasza przedstawicielka uczestniczyła również w spotkaniach z polską delegacją na czele z wiceministrem Michałem Kurtyką - przewodniczącym COP24, który odbył się w Katowicach w grudniu 2018 r. oraz Ambasadorem Polski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - Robertem Rostkiem. Ponadto koordynatorka sekcji „Polska w ONZ” uczestniczyła w spotkaniach grupy skupionej na infrastrukturze, miastach i akcjach lokalnych, która jest jedną z 9 ścieżek przygotowujących się do szczytu klimatycznego organizowanego we wrześniu 2019 roku w Nowym Jorku.

Częste spotkania z Jayathmą Wickramanayake - Specjalną Wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Młodzieży sprawiły, że młodzi delegaci z całego świata mogli porozmawiać ze swoją rówieśniczką na temat możliwości jakie ONZ daje młodym ludziom i jak wspólnie możemy pomóc Organizacji Narodów Zjednoczonych w walce ze światowymi problemami.

84 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page