top of page

Świat pod Lupą IV: nagranie z debaty/World in Focus IV: recording from debate

Nagranie z debaty/debate recording (in English):


W dniach 29-30 listopada 2019 roku, odbyła się czwarta edycja Świata pod Lupą - Warszawskich spotkań międzynarodowych, do których UNA Poland została zaproszona w charakterze partnera wydarzenia.


Świat pod Lupą to cykl spotkań i debat nie tylko z ekspertami i ekspertkami, ale przede wszystkim z mieszkańcami Warszawy. Łącząc obie te grupy, wspólnie poddajemy pod refleksję i dyskusję aktualne wydarzenia i scenariusze przyszłości relacji międzynarodowych. Już po raz czwarty odbyła podroż przez państwa i kontynenty, zawsze wracając przy tym do pytania o udział Polski w globalnych procesach i wyzwaniach. Spotkania otwarte są dla wszystkich, którzy podzielają naszą fascynację światem i troskę o jego przyszłość.

Podczas drugiego dnia wydarzenia, UNAP zorganizowało debatę poświęconą roli organizacji międzynarodowych w dzisiejszym świecie. Instytucje takie jak Organizacja Narodów Zjednoczonych czy Sojusz Północnoatlantycki odegrały ogromną rolę w ustanowieniu współczesnego porządku światowego.  Państwa narodowe po traumie obu wojen światowych potrzebowały nowych reguł i zasad współżycia. Czy w obliczu obecnych konfliktów i wyzwań organizacje międzynarodowe są nam nadal potrzebne? A może większą rolę odgrywają relacje dwustronne między państwami i regionalne alianse?


W rolę panelistów wcielili się prof. Joseph Soeters z Uniwersytetu w Tilburgu, Ingibjörg Sólrún Gísladóttir - Dyrektorka Biura OBWE ds. Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka i była Minister Spraw Zagranicznych Islandii oraz Agnieszka Wójcik - Młodzieżowa Delegatka RP do ONZ. Spotkanie moderował Adam Dziedzic, Prezes Zarządu UNAP. Podczas wspólnej dyskusji z liczną publicznością, zastanowiliśmy się nie tylko nad znaczeniem tych instytucji w kształtowaniu dzisiejszego świata, ale i na ich relacji z obywatelami i obywatelkami. Czy debatowana od lat reforma ONZ jest nadal potrzebna i możliwa, czy stanowi jedynie chwyt marketingowy?

Czy ONZ jest passe? Takie było pytanie przewodnie które sobie zadaliśmy. Odpowiedź? Niewątpliwie organizacje międzynarodowe odgrywają ważną rolę w dzisiejszym świecie. Nie można jednak pozostawać ślepym na potrzebę reformy i zmian, tak aby organizacje międzynarodowe były bliżej społeczeństwa i obywateli. Jak to osiągnąć? Potrzebna jest szersza współpraca na lini org międzynarodowe a NGOsy i organizacje regionalne które mają lepszy i bliższy kontakt ze społeczeństwem.


56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page